Ha a gyerek nem tudja kimondani az s-hangot, kell a logopédus

A bloggal és az energetikával való foglalkozás mellett az életem nagy részét az egyre bővülő családom teszi ki. Heteken belül érkezik a harmadik lurkó, viszont most a középső, már egyre többet és bátrabban beszél. A minap megkérdezte, hogy mit csinálok a laptopomon, mit írok ennyire. Válaszoltam, hogy a Paksi kontroll nevű blogunkra írok. Erre ő szokásának megfelelően, ahogy valami új szót vagy kifejezést hall, elismételte hangosan: pakszi kontróll. A számára már ismert szavaknál, a kapott kijavítgatások miatt, jobban odafigyelt, hogy a neki természetesnek tűnő hosszú, „sziszegős” sz helyett rövidebben ejtse ott, ahol sima s betűt kell ejteni. Azonban most, egy új szót olvasva, természetesen jött a nyelvére az indokolatlan elnyújtott sz-hang.

Nem ez volt az első ilyen megfigyelésünk, így felelős szülőként már nem halogathattuk tovább a probléma kezelését. Régebben könnyebben rámondták ezekre a beszédhibákra, hogy majd kinövi, rá kell szólni mindig erélyesen és akkor majd megtanulja. Mintha valami csínytevésről vagy nyegleségről lenne szó, nem pedig egy később komoly gondokat is okozni tudó beszédhibáról. Emlékszem az én gyerekkoromban is több osztálytársam küzdött kiejtési problémákkal, logopédushoz jártak heti rendszerességgel, gyakran javítgatták ki őket a tanárok is. A csúfolódások miatt persze konfliktusokba keveredtek, ők maguk is igyekeztek visszavágni vagy pedig teljesen magukba fordultak, kevés emberrel beszélgettek, barátkoztak. A kislányunk napról napra egyre többet beszél, emiatt is fontos, hogy időben megakadályozzuk azt, hogy rosszul rögzüljenek neki a szavak kiejtése. Hamarosan pedig bölcsibe  is megy és ott pedig kisebbségi komplexust, gúnyolódást, elszigetelődést eredményezhet majd a selypítése.

Igyekeztünk is minél hamarabb eljuttatni a kislányunkat logopédushoz. Sajnos az állami szférában igazán jót nem találtunk, leginkább óvodáknál és iskoláknál dolgoznak és csak ritkán vállalnak plusz gyerekeket ezek a speciális pedagógusok. Mindenképp olyan logopédust akartunk aki hamar tudja vállalni a gyerkőcöt, illetve hetente többször tud foglalkozni vele, így a logopédia s hang gyakorlása céljából a magánszektorban igyekeztünk szakembert találni. Sikerült is egy igen jó fejlesztőházat kifognunk, a Mosolykulcs Gyermek Fejlesztő Központ rendkívül modern eszközöket alkalmaz a gyermekek fejlesztéséhez. A logopédián túl foglalkoznak gyógypedagógiával, baba-mama tornával, gyermekpszichológiával és iskolai fejlesztéssel is. Minden fejlesztésnél, így a logopédiánál is játékos és változatos feladatokat alkalmaznak. Ez kulcsfontosságú, mivel a gyermek úgy tud igazán jól fejlődni, ha motivált a foglalkozások során és könnyen tapasztalható, hogy a kölkök sokkal szívesebben játszanak a száraz tanulásnál.

Azt gondolom kevésbé aggódom majd túl a harmadik poronty esetében, ha bármilyen kiejtési vagy más fejlődési, esetleg szocializációs merül majd fel, hiszen már ismerünk egy kiváló fejlesztőházat, ahova szinte bármilyen gyermekfejlődési problémával tudunk fordulni.

Tehát ne feledjétek, hogy logopédia s hang gyakorlása vagy bármilyen más jellegű logopédiai vagy fejlesztési probléma esetén a  Mosolykulcs Gyermek Fejlesztő Központhoz érdemes fordulni. Náluk mindenféle fejlesztési területet lefedő szakembereket megtalálni egy helyen, ami különösen akkor tud nagy segítség lenni, ha több területen is fejlesztésre szorul gyermekünk.